Юридически факултет на УНСС

Силата е в правото

Представяне на „Ръководство за държавен изпит по публичноправни науки“ в УНСС

Авторите на "Ръководство за държавен изпит по публичноправни науки" – проф. д-р Валери Димитров, доц. д-р Нина Чилова, доц. д-р Надежда Христова, доц. д-р Христо Паунов, гл.ас. д-р Илонка Горанова, гл.ас. д-р Стефан Радев, гл.ас. д-р Стойчо Дулевски, гл. ас. д-р Орлин Колев от Юридическия факултет на УНСС (преподаватели основно от катедра "Публичноправни науки"), представиха книгата, предназначена за подготовката на студентите за държавния изпит по Публичноправни науки.

Текстът е съобразен с конспекта за държавен изпит по Публичноправни науки, утвърден от министъра на образованието и науката и от министъра на правосъдието. За първи път се издава такова ръководство от членове на българската академична общност, предназначено не само за студентите, но и за всички специалисти, които имат отношение към публичноправната материя.

Основният повод за решението да се издаде това ръководство е трудното намиране на материали от страна на студентите за държавния изпит, обясни проф. д-р Валери Димитров - основният инициатор за създаването на колективния труд (професор в УНСС и учен с принос в разработването на банковото законодателство на страната, народен представител в 39-то НС, председател на Сметната палата 2005 – 2014).

Материята в ръководството е организирана спрямо официалния конспект и всички въпроси са разработени по един модел. На първо място е представено съдържанието на съответния въпрос, след това нормативната уредба, по-нататък се посочва съществуващата практика, източниците и литературата по въпроса. В центъра на изложението са основните понятия, които изграждат съдържанието на всеки отделен въпрос. Всяка тема завършва с контролни въпроси.

„Практиката при провеждането на държавния изпит показва хронични проблеми и дефицити в знанието на студентите. Студентите се подготвят от лекции, от интернет, попадат на някои съмнителни източници, които могат да се намерят в публичното пространство. Не се познава практиката на Конституционния съд, на върховните съдилища, има проблеми с познаването на конституционното право, административното и финансовото право. И ние се опитахме да запълним тази празнина. Това ръководство ще е полезно не само за нашите студенти, но за всички в другите университети, които ще държат този държавен изпит“, каза проф. д-р Валери Димитров.

От името на целия авторски екип проф. д-р Валери Димитров официално подари на декана на Юридическия факултет доц. д-р Мирослав Димитров екземпляр от книгата. Доц. Мирослав Димитров благодари и отчете, че издаването на това ръководство е значимо събитие за Юридическия факултет, тъй като и осемте автора са част от академичното семейство на факултета. Според него ръководството запълва една празнина в учебната литература и ще помогне за повишаване на успеваемостта на явяващите се на държавен изпит. Деканът сподели идеята, че би било добре да се помисли и за аналогични ръководства в другите две сфери - наказателноправните науки и гражданскоправните науки.

Деканът на факултета (с мандат 2019-2023 г.) доц. д-р Захари Торманов оцени големия труд на авторския колектив, който се е справил с две големи предизвикателства – да се пише в колектив и текстът да е на достъпен език.

Гл. ас. д-р Стефан Радев, модератор на премиерата на научния труд, акцентира на богатите библиографски справки, които са публикувани към всеки един въпрос и които ще ползват не само студентите, а всички, които ще пишат по съответната тема, ще работят върху дисертационни трудове и т. н.

Гл.ас. д-р Илонка Горанова, научен секретар на катедрата „Публичноправни науки", сподели, че изготвянето на ръководството е било едно голямо предизвикателство, на което всички много отговорно са откликнали, а доц. д-р Надежда Христова от катедра „Международно право и право на ЕС“ отчете голямата полезност на ръководството, което е обобщило и събрало всичко по въпросната дисциплина.

„Това е празник на академизма, на професионализма на много колеги, които дадоха част от време си, от ентусиазма си, от усилията си да се случи това чудесно ръководство. Това е една подадена ръка към възпитаниците на УНСС“, каза доц. д-р Христо Паунов, а гл.ас. д-р Стойчо Дулевски благодари на всички колеги, които са му гласували доверие. Петя Господинова, търговски директор в „Сиела“ (издателството, което прие да отпечата този труд от 900 страници) обясни, че книгата вече е предоставена във всички книжарници на „Сиела“, както и в електронния магазин на издателството. Същото вече може да се намери в цялата разпространителска мрежа из страната.

Next Post Previous Post